Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
Kur'an-ı Kerim

Cehennem - Cehennem Nedir? - Cehennem Azabı Varmıdır?

Cehennem, cehennem azabı, cehennem, cehennem nasıldır, cehennemlikler, cehennem varmıdır

Cehennem Allah'ın günah işleyen kullarını cezalandırmak için yarattığı bir yerdir. Cehennem farklı isimler ve anlamlarla Kur'an da bir çok yerde geçmektedir.

Cehennem İsimleri Nelerdir?
Cehennem; derin kuyu
Haviye; geri dönülemeyecek uçurum
Nâr, sakar; ateş
Sair; Çılgın alev ve ateş
Cahim; büyük ve alevleri kat kat olan ateş
Lezâ; katkısız dumansız alev
Hutame; doymayan kızgın ateş

Cehennem bu isimlerle Kur'an da geçmektedir. Bazı Alimler bu isimlerin cehennemin tabakaları olduğunu ileri sürmüşlerdir.

Cehennem Nedir?
Allah'ın emir ve yasaklarına uymayanların kalıcı veya geçici sekilde cezalandırılacağı veya azap göreceği bir yerdir. Allah kimini işlediği suça göre az cezalandıracak veya çok cezalandıracak ve bazılarını hiç geri dönemeyecekleri şekilde cehenneme atacaktır.

Cehennem hayatı nasıldır? Cehennem hayatı nasıl olacak?
Cehennem hayatı ile ilgili Kur'an'da bir çok bilgi verilmektedir. Cehennemlikleri her taraftan kuşatan, dağlayan ve yakan, deriyi soyup kavuran, insanın içine işleyen bir sıcaklık ve kaynar su olacağı, serin ve hoş olmayan kara duman gölgesinde olacakları, içecekleri suyun kaynar su ve irin olacağı ve orada ne bir serinlik nede içecekleri güzel şey bulamayacakları ve daha bir çok şekilde tarif edilmektedir.

Cehennem azabı nasıl olacak?
Bu konuda dünyada ki gibi acı ve azap olacağı gibi bunların içi yüzü pek bilinemeyecek, bunun nasıl olacağı yalnızca Allah tarafından bilinmektedir. İnsanın nasıl bir azap göreceği sadece benzetmelerle açıklanmaktadır. Cehennemde ruh ve beden birlikte olacaktır.

Ayetel Kürsi Dinle

Yasin Suresi

Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Ayetel Kürsi videomuz ve yine Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Yasin Suresi videolarımızı Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


Hakkında

© 2008 - 2022 Ferdi Korkmaz (eski adıyla kuransitesi.com) kişisel blog sitesidir. Tüm Hakları Saklıdır.