Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
İlahi Dinle

ÖNEMLİDİR - LÜTFEN OKUYUNUZ
Selamlar ben Ferdi Korkmaz, Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Herkesin Arapça öğrenmesi mümkün olmadığından çoğunlukla sureler Türkçe yazılıştan ezberlenmektedir. Bu da bir çok yanlış okumaya sebep olmaktadır. Surelerin Türkçe yazılışlarını Türkçeye en yakın olabilecek şekilde çevirmeye çalıştım. Lütfen her harf nasıl yazıldıysa yazıldığı gibi okumaya özen gösteriniz. Türkçe yazılıştan okurken ses ile takip ederek okumaya çalışırsanız daha doğru şekilde öğrenmiş olursunuz.
Bu videoyu hazırlarken çok fazla ayrıntıya dikkat ederek hazırladım. Bu videoyu lütfen paylaşın. Eşiniz ve çocuğunuza izletin yanlışları var ise düzeltmesine vesile olmuş olun. Mutlaka herkesin yanlış okuduğu bir yer vardır. Kendinizi bu video sayesinde test etmiş olun.
Tekrardan Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Teşekkürler...

Kader Nedir? Kazâ Nedir? Kaza ve Kader ne demek?

Kader Nedir? Kaza nedir? Kaza ve Kader ne demek? Hayır ve şer nedir?

Kader Nedir? Kader ne demek?

Kader sözlük anlamı olarak bir şeyi ölçü ve miktara göre yapmak ve belirlemek  anlamındadır. Dini açıdan Allah'ın en başından en sonuna kadar her şeyin zamanını, özelliğini, yerini önceden bilmesi ve takdir etmesidir. Kader Allah'ın belirli bir ölçüye göre düzenlenmiş olan ilahi bir kanunudur.

Her şeyin bir kaderi vardır. Bir şeyin başlangıcı ve sonu arasında geçen her şey kaderdir. İnsanında doğumu ve ölümü ile arasında geçen her şey, Allah'ın iradesi ile herşeyi önceden bilip şekillendirmesi ve tayin etmesiyledir. Buna insanın kaderini önceden belirli olarak yaşaması diyebiliriz.

Allah insanı hür yarattı ve kendi seçimleri doğrultusunda kaderini belirleyerek hayatını önceden şekillendirdi. Allah'ın her şeyi önceden bilmesi onun kudreti ve ilmiyledir. İnsanın kendi şeçimleri doğrultusunda Allah kaderini önceden belirler. İnsanın nasıl yaşayacağı önceden bellidir.

Kaza Nedir? Kaza ne demek?

Kaza, Allah'ın önceden buyurduğu ve belirlediği bir şeyin zamanı gelince Allah'ın iradesi ve takdiriyle meydana gelmesi ve şekillenmesidir. Bir şeyin zamanı gelince meydana gelmesidir.

Kaza ve Kadere iman nedir?

Kaza ve kadere iman etmek iman esaslarından sayılmaktadır. İnsan, hayır olsun şer olsun her şeyin Allah'tan olduğuna iman eder ve her şeyin onun dilemesi ve istemesi ile gerçekleştiğine inanır.

Kaderini İnsan kendi mi belirledi yoksa Allah mı?

Allah insanı hür yarattı. İman edip etmemek kendi isteğiyledir. İşlediği hayırda kendi iradesiyle, işlediği şer de kendi iradesiyledir. Allah zamanla kısıtlı olmayan ilmiyle insanın kendi seçimleri doğrultusunda kaderini belirlemiştir. İnsanda zamanı gelince o belirlenmiş kadere göre yaşar ve ölür. Bizim nasıl yaşayacağımız Allah'ın ilmi sayesinde önceden bilinmektedir.

İnsanın kaderi sonradan değişir mi?

Kader, sonradan belli olan bir durum olmadığından değişir demek mümkün değildir. Allah insanın kaderini daha doğmadan yada daha dünya bile oluşmadan ilmiyle bilip yazmıştır. İnsan önceden belli olan yazılmış olan kaderini yaşar. Allah'a iman eden bir kul bunu böyle bilir ve yaşar. Hiç bir şekilde sorgulamaz ve Allah'ın ilminden şüphe duymaz.

Hayır ve Şer nedir? Hayır ve Şer neden var?

Hayır, iyi olan şey, iyilik ve faydalı iş anlamındadır. Allah'ın buyurduğu güzel şeyleri yapmak demektir. Şer de tam tersi kötü olan şeyleri yapmak, fenalık olarak tanımlanmaktadır. Allah'ın yasakladığı ve sevmediği şeyleri yapmaktır. Yaratılışta her şeyin bir zıttı vardır. Hayır ve şer birbirinin zıttıdır. Sadece hayır olmuş olsa idi şer olmasaydı insan bir sınavda olmasaydı herkes o zaman cennette olacaktı. O zaman yaratılmanın, yaratılışın bir anlamı olur muydu.

İnsan kendi dünyasında zaman ve mekana kısıtlı olarak kendi aklı nispetinde düşünür. Neyin daha hayırlı olacağı konusunda sadece kendi bilgisine göre karar verir. İyi kötü, güzel çirkin, doğru yanlış, hayır şer bunlar olmasa bir diğerinin farkı nasıl anlaşılacak.

Kaderimiz bizim dışımızda şekillenir mi?

Yaşantımızda bizim belirleyemeyeceğimiz veya değiştiremeyeceğimiz şeylerde vardır. Yaşadığımız yer, ailemiz, şeklimiz şemalimiz gibi bazı şeyler bizim irademizin dışında oluşmaktadır. Doğuştan hastalığımızın veya sakatlığımızın olması bizim dışımızda oluşan bir durumdur. Kaderimiz bu durumlarla birlikte bizim yaşayacağımız ve şekillendireceğimiz şeylerin bütünüdür.

Ayetel Kürsi Dinle

Felak Nas, Felak Suresi, Nas Suresi - **YENİ**

En sevilen ve en beğenilen ilahileri paylaşmaya devam ediyoruz. İlahi serimizin ilki olan ilahi dinle - veysel karani ilahisi şimdi yayında... Aynı videonun versiyonu olan veysel karani ilahi v2 yeni versiyonu da Yotube'da yayında!


Ölümü Güzelleştiren Peygamber S.A.V.

Ölümü Güzelleştiren Peygamber S.A.V. Ona komşu olmayı ümit etmek ölmek midir? Yeniden doğmak mıdır?

Ölümü Güzelleştiren Peygamber S.A.V.

Hayatta kalmak için çaba sarf etmek

Her sabah Afrika da bir ceylan uyanır. En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerekir, yoksa hayatta kalamaz. Her sabah Afrika da...

Hayatta kalmak için çaba sarf etmek

Ölecek olduğumuza üzülmeli mi yoksa sevinmeli miyiz?

Kimi ölmek ister bir an önce ya derdinden ya da Allah’a bir an önce kavuşmak için. Kimi yaşamak ister dünya zevki ya da daha fazla ibadet için.

Ölecek olduğumuza üzülmeli mi yoksa sevinmeli miyiz?


Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


İletişim - Künye

© 2008 - 2021 Kur'an Sitesi (Ferdi Korkmaz) kişisel blog sitesidir. Tüm Hakları Saklıdır.