Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
Kur'an-ı Kerim

1 TL ile bir aile geçinebilir!

1 TL ile bir aile geçinebilir, bir hasta ameliyat olabilir, yardım etme, dinde yardım etme, kuranda yardım etme, kuranda zekat, kuranda sadaka nasıl olmalı

1 TL ile bir aile geçinebilir, bir hasta ameliyat olabilir ve dahası koskaco bir camii bile inşaa edilebilir.
 
Günümüzde 1 TL ile bir ekmek bile almak zor iken 1 TL ile bunlar nasıl olur diyenleriniz vardır sanırım. Hemen şimdi söylüyorum konumuzda bu, bir başkasına ufakta olsa bir yardım meselesi.

Bunu ister zekat ister sadaka olarak görün yada sadece insanlık için bir yardım olarak görün bir başkasına fayda sağlayacak bir iş yapmak her koşulda çok iyi bir şeydir.

Şimdi kısa bir süreliğine kendinizi bu kişilerin yerine koymaya çalışın. Yani diğer adıyla empati kurun. Karnınız çok aç bir simit bile olsa yeter dediğiniz bir durumda kaldığınızı düşünün. 1 TL olsa bir simit alacaksınız ve karnınız doyacak. Şimdi az da olsa bu rakamın ne kadar önemli bir rakam olduğunu anlamışızdır.

Bu örneği şunun için vermeyi uygun görüyorum yanlış anlamayın. Şimdi 5-10 TL gibi bir fiyatta olan yiyeceklerin kendimize göre (o anki maddi duruma göre) karnımızı doyması için yeterli görüyorsak 1 TL'nin hiç bir önemi yoktur çünkü 1 TL'ye yiyecek birşey bulamazsınız. Herkesin yaşam tarzına göre yiyeceklerinin bedelleri farklıdır. 10 TL ye kimi bir öğün karnını doyurur, kimi tüm gün karnını doyurur.

Buraya kadar yazdıklarım konumuzun devamında bize yardımcı olacak kısa bilgiler olsun.

Kısaca 1 TL bu kadar önemli veya önemsizken (maddi durumunuza göre) buna muhtaç olan birisine vermekte neden sıkıntı yaşıyoruz. (Sokakta dilenen dilencileri konumuz dışında tutuyoruz.) Buna muhtaç olan bir çok insan var. Çevrenizde mutlaka vardır. Çevrenizde yoksa yardım kuruşları yoluyla da bir şekilde ulaşırsınız. Yardım etmekten geri kalmayın bu parada olur farklı bir şeyde olur. Bu dünyada yalnız değiliz çevremizde milyonlarca insan var. Herkes aynı şartlara sahip olamıyor. Bizler birey olarak bu durumu eşitlemeye çalışmalıyız.

Damlaya damlaya göl olur. Birlikten dirlik doğar. 10 kişi bir araya gelse herkes bir şeyler verse topladığınızda kaç eder 1 olan 10 olur. Vermekten çekinmeyelim her fırsatta yardım etmeye çalışalım. Ufak bir yardım sizden hiç bir şey eksiltmez başkasına çok şey katabilir.

Bir çok yardım kuruluşu var, vakıflar var bu kuruluşlar bazen 1 TL makbuz karşılığında yardım toplayarak bazı kişilere yardımcı oluyorlar. Ameliyat olması gereken bir çocuk ailesinin durumu yok, lazım olan parada çok büyük bir tutar bile olsa, o toplanan yardımlarla bu ameliyatın gerçekleştiği bir çok olaya şahit olmuşuzdur. Düşünsenize verdiğiniz 1 TL bir kişiye umut olmuş onu hayata bağlamış bu durum ne kadar güzel bir durum değil mi?

Hiç ummadığınız anda verdiğiniz bir yardım düşünün nelere fayda sağlamış bu gibi örnekler çok fazla var.

Hergün bir kenara 1 TL koyun ve bunun 30 gün sonra 30 katı olduğunu düşünün ve bunu muhtaç olan birine verdiğinizi düşünün.

SİZE GÖRE DEĞERİ OLMAYAN BİR ŞEY BAŞKALARINA ÇOK DEĞERLİ OLABİLİR. HAYATTA KÜÇÜMSEDİĞİNİZ ŞEYLER BİR ARAYA GELDİĞİNDE ÇOK BÜYÜK BİR ŞEYE DÖNÜŞEBİLİR. BİRLİK OLALIM VE MUHTAÇ OLANLARA UMUT OLALIM.

DÜNYANIN DÜZENİ GEREĞİ HERKES EŞİT OLAMIYOR BU MALESEF Kİ BÖYLE DEĞİŞTİRME ŞANSIMIZ YOK AMA ŞUNU YAPABİLİRİZ. KENDİMİZİ MUHTAÇLARIN YERİNE KOYMAYA ÇALIŞALIM ONLARI ANLAMAYA ÇALIŞALIM. BELKİ O ZAMAN BAZI ŞEYLER DEĞİŞİR.

Ayetel Kürsi Dinle

Yasin Suresi

Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Ayetel Kürsi videomuz ve yine Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Yasin Suresi videolarımızı Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


Hakkında

© 2008 - 2022 Ferdi Korkmaz (eski adıyla kuransitesi.com) kişisel blog sitesidir. Tüm Hakları Saklıdır.