Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
Kur'an-ı Kerim

Ömer Nasuhi Bilmen kimdir?

Ömer Nasuhi Bilmen, Ö. Nasuhi Bilmen, Ömer Nasuhi Bilmen kimdir, Ömer Nasuhi Bilmen hayatı, büyük islam ilmihali

Kıymetli Ehl-i Sünnet Alimi olan Ömer Nasuhi Bilmen 1883 Erzurum doğumludur. Belli hocalardan dersler almıştır. Daha sonra katıldığı bir imtihanı kazanarak camilerde ders vermeye yetkili kişi olarak atanmıştır.

Daha sonralarında Hukuk Fakültesini de bitirmiştir. Farsça ve Arapça'yı çok iyi biliyordu. Fetva dairesinde katiplik görevi yapmış Diyanet İşleri Başkanlığı'na tayin edilinceye kadar bir çok görevde bulunmuştur. 1960 yılında Diyanet İşleri Başkanlığına atanmıştır.

Memuriyetliği zamanında bir çok görev üslenmiştir. Bir çok dersler vermiştir.

Beşinci Diyanet İşleri başkanı olan Ömer Nasuhi Bilmen bu görevi çok kısa bir süre sürdürmüş ve kısa zaman sonra emekliye ayrılmıştır.

Emekliye ayrıldıktan sonra bizlere miras olarak bıraktığı o muhteşem eseri yazmıştır. 8 ciltlik bu dev tefsir inananlara bir ışık olmuştur.

Ehli Sünneti en iyi şekilde temsil etmiş ve oteritesi, tevasuzusu ve o yüksek dindarlığı ile halkın güven kaynağı olmayı başarmıştır. Dini kararlar hakkındaki kararlı tavrı sayesinde islamı en iyi şekilde öğretmiş ve savunmuştur.

Şuan da bile okuduğumuz ve herkesin bildiği Büyük İslam İlmihalini kaleme almış ve bu güne kadar en anlaşılır yazılmış en büyük eseri bizlerin istifadesine sunmuştur.

Daha bir çok eser kaleme almıştır. En yaygın olanı ve halen daha okunan en büyük eseri Büyük İslam İlmihalidir.

12 Ekim 1971 yılında İstanbul'da vefat eden Ömer Nasuhi Bilmen, Edirnekapı da ki Sakızağacı Şehitliği'ne defnedilmiştir.

Ayetel Kürsi Dinle

Yasin Suresi

Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Ayetel Kürsi videomuz ve yine Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Yasin Suresi videolarımızı Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


Hakkında

© 2008 - 2022 Ferdi Korkmaz (eski adıyla kuransitesi.com) kişisel blog sitesidir. Tüm Hakları Saklıdır.