Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
Kur'an-ı Kerim

Kıyamet ve Kıyamet Alâmetleri

Kıyamet, Kıyamet Alametleri, kıyamet ne zaman kopacak, kıyamet alametleri nelerdir, kıyamet ne zaman olacak, kıyamet kopacak mı, kıyamet alameti, kıyametten sonra dirilme, kıyamet kopması

Kıyamet, evrenin düzeninin bozulması, her şeyin yerlebir edilerek yok olması, yok olanın yeniden diriltilerek ayağa kalkması demektir. Kıyamet bir bitişi ve yeniden dirilmeyi kapsamaktadır. Kıyametin gerçekleşmesi aklın imkânsız göreceği bir olay değildir.

Kur'an'da kıyametin gerçekleşeceğini belirten birçok ayet bulunmaktadır. Bu ayetlerden yola çıkarak kıyametin hak olduğunu ve kesin gerçekleşecek bir olay olduğunu biliyoruz. Bu konuda hiç kimsenin herhangi bir şüphesinin olması düşünülemez.

Vakı'a suresinin ilk iki ayetinde mealen Yüce Allah söyle buyuruyor. "Kesin gerçekleşecek (olan Kıyamet) koptuğu zaman, onun kopuşunu yalanlayacak kimse olmayacaktır." Sura üflenecek, o olay, vaka kesin gerçekleşek onu yalanlayanda çıkamayacak, herkes ve herşey yok olacak. Kimi için iyi bir son, kimi için kötü bir son olacak.

Peki kıyamet ne zaman kopacak?
Kıyame suresinin 7-8-9-10. ayetlerinde mealen Allah söyle buyuruyor. "Gözler kamaştığı, ay karanlığa gömüldüğü, güneş ve ay bir araya getirildiği zaman, o gün insan "kaçış nereye?" diyecektir." İnsan hep soracak ne zaman diye. Kıyametin ne zaman kopacağını yalnızca Allah bilir. Allah'ın peygamberleri ve melekleride bu bilgiye sahip değildirler.

Kıyamet alametleri nelerdir?
Kur'an'dan ve Peygamberimizin rivayetlerinden yola çıkılarak kıyamet alametleri büyü ve küçük alametler olarak iki gruba ayrılmıştır. Peygamberimizde rivayet edilen bilgilerde on alameti görmeden dünyanın sonu gelmez buyurmuşlardır. Bunlar, bir dumanın çıkışı ve bütün yeryüzünü kaplaması, Deccal denen bir şahsın çıkması ve Tanrılık iddasında bulunması, Dabbetül arz isminde bir canlı çıkarak mümin ve kafirin ayırt edilmesini sağlayacak, Güneşin batıdan doğması, Yecuc ve Mecüc adında iki kavmin yeryüzünde bozgunculuk yapmaları, Hz. İsa'nın yeryüzüne inmesi ve deccali öldürmesi, biri doğu, biri batı ve birininde Arap yarımadasında toplam 3 adet yer çöküntüsünün olması, Hicaz bölgesi veya yakınında bir ateş çıkarak her tarafı aydınlatması gibi olayların gerçekleşeceği gibi bir çok rivayet ve bilgi bulunmaktadır.

Kıyametten sonra yeniden dirilme
Kıyamet sadece bir son bulma yok olma değildir. Yeni bir hayatın başlangıcı da demektir. Sûra üfürülecek ve yeni bir hayatın başlangıcı olacaktır. Bütün canlılar yeniden şekil bulacak, cennet ve cehennem ehlinin ayır edileceği bir hesap gününde bir araya toplanacaklardır.


Bu sayfa için en çok aranan kelimeler: Kıyamet Alametleri, kıyamet, kıyamet alameti, kıyamet alameti, kıyamet günü ne zaman, kıyamet ne zaman kopar, kiyamet, kiyamet alametleri, kıyamet alametleri, kıyamet kopması

Ayetel Kürsi Dinle

Yasin Suresi

Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Ayetel Kürsi videomuz ve yine Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Yasin Suresi videolarımızı Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


Hakkında

© 2008 - 2022 Ferdi Korkmaz (eski adıyla kuransitesi.com) kişisel blog sitesidir. Tüm Hakları Saklıdır.