Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
İlahi Dinle

Kıyamet ve Kıyamet Alâmetleri

Kıyamet, Kıyamet Alametleri, kıyamet ne zaman kopacak, kıyamet alametleri nelerdir, kıyamet ne zaman olacak, kıyamet kopacak mı, kıyamet alameti, kıyametten sonra dirilme, kıyamet kopması

Kıyamet, evrenin düzeninin bozulması, her şeyin yerlebir edilerek yok olması, yok olanın yeniden diriltilerek ayağa kalkması demektir. Kıyamet bir bitişi ve yeniden dirilmeyi kapsamaktadır. Kıyametin gerçekleşmesi aklın imkânsız göreceği bir olay değildir.

Kur'an'da kıyametin gerçekleşeceğini belirten birçok ayet bulunmaktadır. Bu ayetlerden yola çıkarak kıyametin hak olduğunu ve kesin gerçekleşecek bir olay olduğunu biliyoruz. Bu konuda hiç kimsenin herhangi bir şüphesinin olması düşünülemez.

Vakı'a suresinin ilk iki ayetinde mealen Yüce Allah söyle buyuruyor. "Kesin gerçekleşecek (olan Kıyamet) koptuğu zaman, onun kopuşunu yalanlayacak kimse olmayacaktır." Sura üflenecek, o olay, vaka kesin gerçekleşek onu yalanlayanda çıkamayacak, herkes ve herşey yok olacak. Kimi için iyi bir son, kimi için kötü bir son olacak.

Peki kıyamet ne zaman kopacak?
Kıyame suresinin 7-8-9-10. ayetlerinde mealen Allah söyle buyuruyor. "Gözler kamaştığı, ay karanlığa gömüldüğü, güneş ve ay bir araya getirildiği zaman, o gün insan "kaçış nereye?" diyecektir." İnsan hep soracak ne zaman diye. Kıyametin ne zaman kopacağını yalnızca Allah bilir. Allah'ın peygamberleri ve melekleride bu bilgiye sahip değildirler.

Kıyamet alametleri nelerdir?
Kur'an'dan ve Peygamberimizin rivayetlerinden yola çıkılarak kıyamet alametleri büyü ve küçük alametler olarak iki gruba ayrılmıştır. Peygamberimizde rivayet edilen bilgilerde on alameti görmeden dünyanın sonu gelmez buyurmuşlardır. Bunlar, bir dumanın çıkışı ve bütün yeryüzünü kaplaması, Deccal denen bir şahsın çıkması ve Tanrılık iddasında bulunması, Dabbetül arz isminde bir canlı çıkarak mümin ve kafirin ayırt edilmesini sağlayacak, Güneşin batıdan doğması, Yecuc ve Mecüc adında iki kavmin yeryüzünde bozgunculuk yapmaları, Hz. İsa'nın yeryüzüne inmesi ve deccali öldürmesi, biri doğu, biri batı ve birininde Arap yarımadasında toplam 3 adet yer çöküntüsünün olması, Hicaz bölgesi veya yakınında bir ateş çıkarak her tarafı aydınlatması gibi olayların gerçekleşeceği gibi bir çok rivayet ve bilgi bulunmaktadır.

Kıyametten sonra yeniden dirilme
Kıyamet sadece bir son bulma yok olma değildir. Yeni bir hayatın başlangıcı da demektir. Sûra üfürülecek ve yeni bir hayatın başlangıcı olacaktır. Bütün canlılar yeniden şekil bulacak, cennet ve cehennem ehlinin ayır edileceği bir hesap gününde bir araya toplanacaklardır.


Bu sayfa için en çok aranan kelimeler: Kıyamet Alametleri, kıyamet, kıyamet alameti, kıyamet alameti, kıyamet günü ne zaman, kıyamet ne zaman kopar, kiyamet, kiyamet alametleri, kıyamet alametleri, kıyamet kopması

Ayetel Kürsi Dinle

Felak Nas, Felak Suresi, Nas Suresi - **YENİ**

En sevilen ve en beğenilen ilahileri paylaşmaya devam ediyoruz. İlahi serimizin ilki olan ilahi dinle - veysel karani ilahisi şimdi yayında... Aynı videonun versiyonu olan veysel karani ilahi v2 yeni versiyonu da Yotube'da yayında!


İdareci dediğin Hz. Ömer vasfı taşımalı

İbn-i Abbas anlatıyor Hz. Ömer ile bir gece vakti kapı kapı dolaşıp evlerin kapısı önünde bir müddet bekleyip kapıları dinliyorduk. Mekke sokaklarını...

İdareci dediğin Hz. Ömer vasfı taşımalı

Ölümü Güzelleştiren Peygamber S.A.V.

Ölümü Güzelleştiren Peygamber S.A.V. Ona komşu olmayı ümit etmek ölmek midir? Yeniden doğmak mıdır?

Ölümü Güzelleştiren Peygamber S.A.V.

İSTEMEZ MİSİN EY ÖMER?

Hz. Ömer (ra), sessizce, dinlenmekte olduğu odaya girer. Bir an çevresine göz gezdirir. Odasının bir yanında işlenmiş bir...

İSTEMEZ MİSİN EY ÖMER?


Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


İletişim - Künye

© 2008 - 2021 Kur'an Sitesi (Ferdi Korkmaz) kişisel blog sitesidir. Tüm Hakları Saklıdır.