Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
Kur'an-ı Kerim

Kaderimizi Biz mi Belirledik Yoksa Allah mı?

Kaderimizi Biz mi Belirledik Yoksa Allah mı?, kaderimiz bellimidir, kader değişirmi, kader ve kuran

Bu soruya cevap bulmak için bir kaç şeye değinmemiz gerekiyor. Öncelikle kader nedir? Bu soruya cevap gerekli belkide herşey bu sorunun cevabında gizlidir. Kader Allah'ın bizi yaratmadan önce biz dünyaya bile gelmeden ne şekilde yaşayacağımızı nasıl amel edeceğimizi bilmesi olarak açıklayabiliriz. Yani kaderimiz önceden belli olarak dünyaya geliyoruz ve yaşıyoruz. Burda sanırım kimsenin aklında soru işareti yoktur. Yada ben böyle umuyorum diyelim.

Allah bize bir akıl verdi ve düşünme, karar verme yetisi yükledi. Doğuştan itibaren ne öğrenirsek doğru mu yanlış mı karar vererek hayatımızı yaşıyoruz. Ama burda şimdi doğru olan ne ilk önce onu bulmak gerekli yanlış yapmamak için değil mi? İslamdan heberi olmayan yada hristiyan bir ailede doğdunuz doğrular size göre ne olmuş oluyor. O toplumun kurallarına göre yaşıyorsunuz ne öğretilirse doğru diyerek onu alıyorsunuz ve o şekilde yaşıyorsunuz. Sizin kendi doğrularınız bunlar. Allah Hz. Muhammed S.a.v. aracılığıyla bize gerçek doğruları gönderdi. Bu kesin ve yanlış olmayacak bir seçim hakkı. Şimdi seçim hakkı sizin elinizde değil mi şuan ister inanın ister inanmayın. Sizi bu konuda zorlayan baskı kuran biri yada bir güç var mı düşünün. 

MMMMMMMM MMMMMMMMM MMMMMMMM MMMMMM MMMMMMM MMMMMMMMM MMMMMMM MMMMMM MMMMM

Sanırım yeteri kadar düşündünüz. Allah sadece insanı yaratmadı melekleride yarattı. Onlar, Allah'ın verdiği kuralları yerine getiren kulları değil mi Allah'ın sözünden dışarı çıkmaları gibi bir durum olabilir mi evet kesinlikle olmaz. Meleklerin o zaman Allah'ın yarattıklarının en üstünleri olmaları gerekmez mi? Ama değil yaratılmışların en üstünü insanlar. Peki neden İnsan en üstün varlık? Allah insanlara seçme hakkı tanıdı. Bu insanı yaratılmışların en üstünü kılıyor. insanlarda seçimlerini kendi iradesi sonucunda belirledi. Kimi doğruyu seçti kimi yanlışı ama karar kendi kararları.

Allah'ın kudretinin sınırları yoktur. Bizler sadece kendi aklımızın sınırları içinde yaşıyoruz. O yüzden bu kudreti anlamamız mümkün değil. Evrende herşey belli bir düzen içinde yaratılmıştır bu Allah'ın kudretinin büyüklüğünün bir kanıtı değil mi? 

Kader kısmına geri dönersek, Allah bizi dünyaya getirdi şunu şunu yap öl ve yokol. Sizce bu kadar kudretli olan Allah'ın bize böyle bir hayat sunması ne kadar doğru olur O'nun adalet sıfatına uyar mı bu durum. 

KADER, BİZİM HAYATIMIZIN NASIL ŞEKİLENECEĞİNİ ALLAH'IN ÖNCEDEN BİLMESİDİR.

Allah Kur'an'da İsra Suresinde şöyle buyuruyor; "Her insanın amelini boynuna yükledik. Kıyamet günü kendisine, açılmış olarak karşılaşacağı bir kitap çıkaracağız." (Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık.)

 

Ferdi Korkmaz - Kuran Sitesi

Ayetel Kürsi Dinle

Yasin Suresi

Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Ayetel Kürsi videomuz ve yine Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Yasin Suresi videolarımızı Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


Hakkında

© 2008 - 2022 Ferdi Korkmaz (eski adıyla kuransitesi.com) kişisel blog sitesidir. Tüm Hakları Saklıdır.