Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
Kur'an-ı Kerim

İnanıyorum demekle Allah'a iman tam olmaz

İnanıyorum demekle Allah'a iman tam olmaz, imanın tam olması, inandım demek yeterlimidir, Allaha tam iman nasıl olmalı

Her müslüman hiç süphe duymadan Allah'a inanıyor ve onun bir olduğuna şahadet ediyor. Ortada bir Kur'an-ı Kerim var ve bir harfinin bile değişebileceğine bile kimse inanmıyor. İman etme konusunda her müslüman tam anlamıyla inanıyor. Peki sadece inanmakla iş bitiyor mu?

Allah'a tam anlamıyla inanmadan iman olmaz. Ama sadece inandım demeklede iman tamam olmaz. Allah Peygamberimizi seçmiş ve görevlendirmiş islam dinini yani son dinini bizlere onun vasıtasıyla öğretmiştir. Peygamberimiz bizlere ne öğretmiş ise bizlerde onu uygulayarak ibadet etmemiz gerekir.

Allah'ın en çok ehemniyet verdiği ama insanların en çok boş verdiği ibadetlerin başında olan namaz. "en çok boş verdiği" bu cümleyi kullanmak istemezdim ama umursamadığı mı desem üşendiği mi desem bilemedim. Kısaca yerine getirmediği bir ibadet diyelim.

Günde 5 kez belli vakitlerin içinde yerine getirebileceğiniz bir ibadet. Bazıları vaktim yok diyor iş güç yüzünden diyor. Sebepler sebepler. Size söyleyeyim gün sizin sandığınız gibi kısa değil çok uzun aslında bize kısa geliyor. Dünya işlerine o kadar çok öncelik vermişiz ki onlarla uğraşırken günün nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Namaz aslında sizi işlerinizden alıkoyup işlerinizi aksatacak kadar vakit gerektiren bir ibadet değildir. Abdest almak 2-3 dakika 1 rekat namaz 1 dakika çarpın kılınan rekatla en uzun olan yatsı bile 13 rekattır. (bir rekatı tamamlamak sadece 1 dakika sürer isterseniz deneyin bakın).

Kimse namaz kılmıyor herkes kaçıyor gibi bir düşüncemizin olmadığını belirtmeliyiz. Sözümüz inanıp iman eden ama kuralları yerine getirmeyenler içindir.

Biz namazdan örnek vermek istedik. Farz olan diğer ibadetlerde var. Farz demek yerine kesinlikle getirmeniz gereken demektir. Özrünüz yoksa kaçışınız yok demektir. Bir tarafta farzlar ve kurallar, bir tarafta da siz.

Allah Kur'an da dememiş ki ya da Peygambere buyurmamış ki kulum senin canın nasıl isterse öyle yap canının istemediğini yapma. Böyle bir durumda olmadığına göre, siz inandım demekle iman etmiş olursunuz o kesin, ama tam iman etmiş olmak o başkadır. Tam iman Allah'a tam teslimiyetle olur.

Şöyle düşünebiliriz; Bizim Allah'ın işinde çalışmaya başlamış işçiler olduğumuzu düşünün. Biz çalışıyoruz yani namaz kılıp, oruç tutup, zekat veriyoruz. İbadet etmeyi çalışmak gibi düşünün. Dünya da evinizin arabanızın olması için bir işte akşama kadar çalışıp çabalıyoruz gelecek için yatırım yapıyoruz. İşte ibadet etmek de aynı şekilde ahirete bir yatırım olmuş oluyor. Çalıştık çalıştık emekli olduk (Ölümü emeklilik gibi düşünün). Ahiret hayatı başlayınca mükafatımızı (maaşımızı) almış olacağız.

İnanmak, inandım demek dört dörtlük bir ibadetle bereber olmalıdır. Bir işi yarım yapmak yarım yapmak demektir. Tam yaptım diyemezsiniz. İmanda tam yapılınca iman etmek demektir. Burdaki saydıklarımızı yapmadığınızda imansız sayılırsınız yada farzları yerine getirmeyince iman etmemiş olursunuz gibi mana çıkmamalıdır. Bunları yapmazsanız sadece günahkar olmuş olursunuz imansız olmuş olmazsınız.

Ayetel Kürsi Dinle

Yasin Suresi

Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Ayetel Kürsi videomuz ve yine Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Yasin Suresi videolarımızı Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


Hakkında

© 2008 - 2022 Ferdi Korkmaz (eski adıyla kuransitesi.com) kişisel blog sitesidir. Tüm Hakları Saklıdır.