Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
Kur'an-ı Kerim

Ezan ve Kamet

Ezan, Kamet, İkamet, kamet nedir, Ezan nasıl okunur, ezan sözleri, ezan sözleri, kamet nedir

Ezan

Ezan sözlük anlamı olarak duyurmak, bildirmek demektir. Ezan ilahi bir çağrıyı bildiren ve vakitlerin girdiğini bildirmesi açısından dinimizdeki önemi büyüktür.

Namazın farz kılındığı zamanlarda ezan diye bir şey yoktu. Müslümanlar çoğalınca namaz kılmak için toplanma ihtiyacı olduğundan dolayı Peygamberimiz bu duruma bir çözüm bulmak istemiştir. Bir kaç sahabinin aynı rüyayı görmeleri sonucunda bu durumu çözmek için bir araya gelip görüşmeleri sonucunda çözüm üretmişlerdir. İlk ezan Hz. Bilal tarafından okunmuştur.

Ezan aracılığı ile namaz vaktinin girdiği ve cemaatle namaz kılınacağı duyurulmuş olmakta, Her vakitte okunan ezanla Allah'ın büyüklüğü, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in O'nun elçisi ve namazın kurtuluş olduğu ilân edilmektedir.

Namaz vakitleri güneşin hareketine göre düzenlenmiştir. Yeryüzünde namaz vakitleri değişik vakitlere rastlamaktadır. Bir bölgede bir vakit çıkarken diğer bir bölgede o vakit girmiş oluyor ve yeryüzünde belli aralıklarla sürekli olarak ilahi çağrı yapılmış oluyor.

Ezan okumak için vaktin girmiş olması şarttır. Cahillerin, çocukların ve kadınların ezan okumaları veya kamet getirmeleri mekruhtur. Ezan okuyan kimselerin abdestli olmaları gerekir.

Ezan nasıl okunur?

Allâhü ekber Allâhü ekber Allâhü ekber Allâhü ekber
Eşhedü en lâ ilâhe illallah Eşhedü en lâ ilâhe illallah
Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah
Hayye ale's-salâh Hayye ale's-salâh
Hayye ale'l-felâh Hayye ale'l-felâh
Allâhü ekber Allâhü ekber
Lâ ilâhe illallâh

Sadece sabah ezanında “Hayye ale'l-felâh” 'dan sonra iki defa “es-salâtü hayrun mine'n-nevm” (Namaz uykudan hayırlıdır) denilir.

Kamet (İkamet)

Cemaatle namaz kılınacağı zaman ve yalnızca erkekler kendi başına namaz kılacakları zaman kamet getirilir. Ezanın sözleri aynısı gibi okunur. Ezana ek olarak “Hayye ale'l-felâh”tan sonra iki kere “Kad kameti's-salâh” (Namaz başladı) denilir.

Ezan duası nasıl yapılır?
Allâhümme rabbe hâzihi'd-da‘veti't-tâmme ve's-salâti'l-kaime, âti Muhammeden el-vesîlete ve'l-fazîleh (ve'd-derecete'r-refîah). Veb‘ashü makamen mahmûdeni'llezî va‘adteh (İnneke lâ tuhlifü'l-mîâd).

"Ey şu eksiksiz mesajın ve kılınacak namazın Rabbi olan Allahım! Mu-hammed'e vesileyi ve fazileti (ve yüksek dereceyi) ver! Vaad ettiğin övülmüş makama yükselt (Sen vaadine muhalefet etmezsin)".

 

Ayetel Kürsi Dinle

Yasin Suresi

Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Ayetel Kürsi videomuz ve yine Arapça, Türkçe ve meal şeklinde hazırladığımız Yasin Suresi videolarımızı Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


Hakkında

© 2008 - 2022 Ferdi Korkmaz (eski adıyla kuransitesi.com) kişisel blog sitesidir. Tüm Hakları Saklıdır.